Erciyes Üniversitesi
Akademik Veri Yönetim Sistemi
Duyurular
Prof. Dr. Derviş KARABOĞA, Scholarpedia da makalesi yayınlanan ilk Türk bilim adamı oldu.
Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derviş KARABOĞA, bilimsel alanda büyük bir başarıya imza attı.

Prof. Dr. KARABOĞA, dünyanın en önemli bilimsel ansiklopedisi Scholarpedia da makalesi yayınlanan ilk Türk bilim adamı oldu.

Prof. Dr. KARABOĞA nın bu başarısı, Türk Üniversiteleri arasında, Scholarpedia da makalesi yayınlanan öğretim üyesine sahip ilk Türk üniversitesi olma unvanını, Erciyes Üniversitesi ne kazandırdı.

"Scholarpedia" 1, sadece davetli makale kabul eden, makaleleri hayatta ise buluş sahiplerine yazdıran, değilse yazacak bilim adamlarını oylamayla belirleyen, yazarları arasında "Nobel ödüllü ve madalyalı" 2 dünyanın çok önemli bilim insanlarının yer aldığı hakemli, herkese açık ve seçkin bilim insanlarının yazmaya devam ettiği bir ansiklopedidir.

Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derviş Karaboğa, gerçek arıların davranışından esinlenerek 2005 yılında tasarım yöntemleri sahasında "Yapay arı koloni algoritması" 3 isimli yeni bir tasarım yaklaşımı geliştirmiştir. Bu yaklaşım ile ilgili dünyanın çok değişik üniversitelerinde araştırmalar yapılmakta, tezler ve makaleler yazılmakta ve çok farklı alanlarda uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Karaboğa, bu buluş hakkında tanıtıcı makale yazması için Scholarpedia tarafından 2008 yılında davet edilmiş; yazdığı makale de kabul edilerek yayınlanmaya başlanmıştır.

Kabul edilen "Artificial bee colony algorithm" 4 isimli makale, Scholarpedia ya Türkiye den giren ilk makale ve Prof.Dr. Derviş Karaboğa da ansiklopedinin "distinguished authors" 5 listesine giren ilk Türk bilim insanı olmuştur.

1) http://www.scholarpedia.org/

2) http://www.scholarpedia.org/article/Scholarpedia:Authors

3) http://mf.erciyes.edu.tr/abc/

4) http://www.scholarpedia.org/article/Artificial_bee_colony_algorithm

5) http://www.scholarpedia.org/article/Scholarpedia:Authors#Engineering.2FComputer_Science

Geri Okunma Sayısı: 2715
Akademik Veri Yönetim Sistemi | All Rights Reserved | Abis Teknoloji © 2019
Erciyes Üniversitesi BAP Koordinasyon Birimi